Rozmaitości na Jarmarku Osobliwości

Pęgów wita jesień corocznym festynem, który gromadzi mieszkańców i sympatyków pchlego targu i regionalnych atrakcji na świeżym powietrzu. W tym dniu od zawsze dopisuje nam pogoda, dlatego śmiało można planować wydarzenia towarzyszące Jarmarkowi w terenie.

My ze swojej strony przygotowaliśmy kilka różnorodnych działań.

Już od piątkowego wieczoru, gościliśmy w Szkole w Pęgowie grupę z bliźniaczego projektu English Teaching z ZS im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym realizujących projekt „Angielski na scenie”.

Bardzo aktywny i długi wieczór, a zaraz po nim krótka noc nie przeszkodziły nam rozpocząć dnia od warsztatu w jednym z najpiękniejszych ogrodów Pęgowa, u Państwa Elżbiety i Waldemara Bruchjzerów.

Zbuduj swój naturalny charakter (Build Your nature character) to aktywność, która powstała w ramach mojego uczestnictwa w spotkaniu HELLO – high-tatra emotional laboratory for learning outdoors realizowanego w ramach szkolenia trenerów pracujących z młodzieżą, dofinansowanym przez Erasmus+. Uczestnicy korzystając z dostępu do pięknych roślin w kontakcie z naturą mogli metaforycznie opowiedzieć sobie o tym jak widza swoje koleżanki i kolegów. Zdradzę Wam, że opiekunkom grodziskiej grupy, warsztaty również się spodobały i wkrótce nasz scenariusz zostanie wykorzystany dalejJ.

Uczestnicy projektu „Wolność kocham i rozumiem” zaprosili do uczestnictwa w Rodzinnym rajdzie pod hasłem: Europa da się lubić! W rajdzie wystartowało 5 konkurujących ze sobą drużyn, które miały do zaliczenia 9 zadań dotyczących różnych zagadnień dotyczących Unii Europejskiej m.in.: rozpoznanie zabytków państw UE, rozpoznanie narodowości piłkarzy, posługiwanie się podstawowymi angielskimi zwrotami niezbędnymi w podróży, znajomość potraw, tańców czy tworzenie kolaży

Zobaczcie co napisała jedna z organizatorek rajdu, Oliwia: „Przygotowania do rajdu były trudne ponieważ trzeba było wymyślić wszystkie zadania oraz trzeba było je zorganizować. Strasznie się stresowałam że coś nie wyjdzie ale na szczęście wszystko poszło dobrze sam rajd bardzo mi się podobał i zobaczyłam jak to jest coś organizować a nie tylko w czymś uczestniczyć. Fajne było to że ludziom to wszystko się podobało i że nasza praca nie poszła na marne ale mimo wszystko poświeciliśmy wiele czasu by wszystko zorganizować co nie było aż tak proste jak się może wydawać. Myślę, że nauczyłam się samodzielność i dowiedziałam się ze my dzieci tez potrafimy wiele i wystarczy nam mała pomoc, a jesteśmy w stanie zorganizować coś takiego. Dziękuję”

Młodzież, która przygotowała pytania spisała się znakomicie, a uczestnicy rajdu mieli dobrą zabawę. Ostatnim punktem na trasie rajdu, który mieli zaliczyć uczestnicy był europejski brunch w Fundacji, na który zapraszali uczestnicy projektu Przy”Gotuj”się. Faktycznie byli przygotowani J wykorzystali 5 kg białego sera i 45 jaj do przyrządzenia pysznych placuszków, skomponowali dwie sałatki, owocową i warzywną, ubili śmietanę, zrobili lemoniadę, kawę i herbatę, a co najważniejsze zapewnili wszystkim wyjątkową atmosferę Na czas Jarmarku przygotowywali zaś pizzę na tzw. akcję street food.

A co sami piszą o sowich działaniach: „Oczywiście sprostaliśmy naszemu zadaniu i nakarmiliśmy aż 50 osób! Zrobiliśmy ponad 100 placków i wiele porcji sałatek. Do tego oczywiście dochodzi kawka i herbatka. … na festynie, gdzie reklamowaliśmy swój projekt, fundację i #programrownacszanse! a lokalnej społeczności przybyłej na festyn rozdawaliśmy pizzę upieczoną w piecu! Możecie wierzyć lub nie, ale pizza z pieca ma zupełnie inny smak niż ta z piekarnika, serio! Ludzie bardzo często chwalili nas za nasze działania i utwierdzali nas w motywacji, że to co robimy ma sens i że takie projekty mogą nas nauczyć czegoś więcej niż zwykła matematyka, czy nudne lekcje w szkole.

To wszystko nie koniec. Podczas Jarmarku odbyły się rodzinne rozgrywki w gry planszowe i kolejne warsztaty rozwojowe dla młodzieży 🙂

Zbuduj swój naturalny charakter i Złap równowagę, oba w oparciu w wcześniej wspomniane materiały wypracowane na szkoleniu HELLO – high-tatra emotional laboratory for learning outdoors realizowanego w ramach szkolenia trenerów pracujących z młodzieżą dofinansowany przez Erasmus+.

To był dzień pełen energii płynącej od Młodych i rozmaitości, szkoda, że na następny trzeba będzie czekać cały rok 😉